Zdeněk Šorf – malíř, kterého si oblíbil i poručík Columbo

Do 26. listopadu nabízí Galerie 1 ve Štěpánské 47 výstavu obrazů malíře a pražského rodáka Zdeňka Šorfa, který má za sebou řadu výstav u nás, v Německu, Belgii a hlavně ve Spojených státech. Pracoval a pobýval v Nizozemsku, USA i Austrálii. Jeho obrazy jsou součástí řady soukromých sbírek zejména v USA. Neodolal mu ani herec a představitel poručíka Columba Peter Falk.

„Jsem rád, že je Zdeněk Šorf tady u nás v Galerii 1 a že ho v těchto jedinečných prostorech můžeme přivítat a pozvat na jeho neokázalou tvorbu i naše občany,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který umělcovu výstavu slavnostně zahájil.

„Velké díky, že jste přišli,“ prohlásil stručně Zdeněk Šorf, o kterém se říká, že mlčí a maluje. Aby prý předešel dotazům k jedné části své výstavy, na vysvětlenou dodal: „Ty houbičky lysohlávky nejsou.“

A stejně jako tento tvůrce nejraději mlčí a maluje, tak je na jeho výstavě nejlepší mlčet a dívat se. Není třeba vědět, jak to malíř „myslel“, proč namaloval toto a právě takto, co ho inspirovalo a podobně. Obdobně při opakovaném pohledu zjistíte, že jeho obrazy pokaždé vidíte trochu jinak a vždy vás o trochu jinak osloví a dodají vám jinou (vždy ale dobrou) náladu.

Šorfovy niterné několikavrstevnaté koláže i drobné výtvarné grotesky není třeba vykládat nebo o nich dlouze hovořit. Jeho obrazy se nejlépe vnímají v tichosti a určité duševní spřízněnosti. Přijďte se podívat do Galerie 1 ve Štěpánské 47 a vyzkoušejte si to.