Galerie 1 představuje Václava Havla na fotografiích Alana Pajera

„Václav Havel – Srdce nad Prahou“, tak se jmenuje velmi zajímavá aktuální výstava stále významnější Galerie 1 ve Štěpánské 47. Zhlédnout ji můžete do 29. října a rozhodně byste si ji neměli nechat ujít. Třeba už jen proto, že v kanceláři ve stejné budově, o dvě patra výš, sedávala údajně asi patnáct let Marta Kubišová, dlouholetá přítelkyně prvního polistopadového prezidenta.

„Musím poděkovat svému příteli Alanu Pajerovi, který za mnou přišel se skvělým nápadem na tuto výstavu, která zachycuje okamžiky, jež ovlivnily životy nás všech. Výstava je zároveň poděkováním Václavu Havlovi a připomenutím jeho velké historické úlohy,“ ocenil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který byl iniciátorem vzniku Galerie 1.

„Výstava mapuje příběh Václava Havla ve funkci prezidenta,“ vysvětlil Alan Pajer. Fotografování prezidenta bylo podle něj plné milých a neobyčejných zážitků, umocněných legráckami, kterými Václav Havel své hosty rád překvapoval.

„Nejvíce si vážil fotografie z Washingtonu, která zachycuje okamžik, kdy mu na 50. summitu NATO blahopřejí generální tajemník Solana a americký prezident Clinton k přijetí České republiky do Severoatlantické aliance,“ popsal Alan Pajer.

Expozice také mimo jiné připomíná příhodu, která se stala v červnu 1989, kdy Václava Havla navštívil krátce po jeho propuštění polský disident a přítel Adam Michnik. Havel prý byl tehdy pohublý a unavený z vězení a zároveň byl trochu skeptický k dalšímu vývoji v Československu. Michnik – aby ho povzbudil – mu tehdy řekl: „Uvidíš, že koncem roku budeš prezidentem…“

V současné době je určitě milá i následující vzpomínka fotografa Alana Pajera: „U Brandenburské brány v Berlíně se mě kolemjdoucí člověk zeptal: Kdo je ten člověk vedle Václava Havla? Pan Johannes Rau, váš prezident, odpověděl jsem. Nebylo to poprvé ani naposled při cestách po světě s prezidentem, kdy místní Václava Havla okamžitě poznali, na rozdíl od vlastních prezidentů a ministrů.“

Přijďte se podívat a zavzpomínat na dobu prezidenta Václava Havla. Výstava navíc nebude díky nápadu starosty Oldřicha Lomeckého k vidění „jen“ v Galerii 1. „Nabídl jsem ji našim partnerským městům, a tak na prezidenta Havla budou díky těmto krásným fotografiím brzy vzpomínat i v dalších zemích,“ uzavřel Oldřich Lomecký.