Galerie 1 hostí mezinárodní výstavu fotografií

Do 15. října lze v Galerii 1 ve Štěpánské 47 zhlédnout jedinečnou výstavu s názvem „Et Cetera: fotografie“, pořádanou Městskou částí Praha 1 a nadačním fondem Eleutheria a představující díla osmnácti mladých českých fotografů a stejně starých fotografů dlouhodobě žijících v České republice. Expozice navazuje na úspěšnou výstavu v Muzeu MAXXI v Římě.

„Jsem velmi rád, že můžeme v Galerii 1 přivítat výstavu, která navazuje na velmi zdařilou akci ve slavném římském Muzeu MAXXI a která představuje skutečně vynikající díla osmnácti talentovaných umělců,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který expozici udělil svoji osobní záštitu a spolu s velvyslancem Italské republiky v Praze Aldem Amatim ji také podpořil účastí na slavnostní vernisáži.

Autory myšlenky výstavy jsou Francesco Augusto Razetto a Ottaviano Maria Razetto, který se rovněž ujal architektonického ztvárnění. Kurátorkou je pak Genny di Bert. Výstava je další kulturní akcí v rámci koncepce nadačního fondu Eleutheria a navazuje na úspěch výstavy konané v minulém roce v Muzeu MAXXI v Římě (Národní muzeum umění XXI. století).

Česká republika dala světu několik mezinárodně uznávaných fotografů jako například Koudelka, Saudek, Drtikol a Tichý. Praha je také sídlem FAMU, jedné z nejstarších akademií nabízejících studium fotografie a kinematografie.

Et Cetera je projektem, který již od svého prvopočátku vybočuje z početných „kolektivních“ výstav a vytváří si vlastní osobitý přístup s cílem objevit to nejlepší, co nabízí soudobá česká umělecká tvorba, a podpořit mladé začínající české umělce. Od vzniku tohoto projektu v roce 2013 tvoří jeho základ mladý věk umělců (pod věkovou hranicí 40 let), širokospektrá volba námětů a jednoduchá, nijak nezpoplatněná účast formou zaslané přihlášky a vlastního portfolia, které je zhodnoceno mezinárodní odbornou komisí.

Zájem o účast na výstavě v Galerii 1 předčil veškerá očekávání – přihlásilo se více než 400 mladých fotografů, kteří zaslali vlastní portfolio prostřednictvím facebookové stránky nadačního fondu Eleutheria.

Na výstavě tak najdeme i jména s řadou mezinárodních ocenění: Bet Orten například získala v roce 2012 ocenění jako „Nejlepší fotograf roku“ v rámci soutěže „Czech Grand Design“, Jiří Šebek v roce 2016 získal druhou cenu v soutěži pořádané Svazem českých fotografů, Martin Faltejsek vyhrál řadu soutěží, mezi nimi nominaci na World Press Photo a Canon Junior Award v soutěži „Czech Press Photo“ v roce 2014, Martin Stranka se zúčastnil soutěže „Professional Photographer of the Year 2011” a vyhrál cenu „začínající talent“ v soutěži „Nikon Photo Contest International 2010-2011“.

Odborná komise nakonec vybrala díla osmnácti umělců, a tak v Galerii 1 představují svoji tvorbu následující fotografové: Francesco Bencivenga, Jana Ehre, Martin Faltejsek, David Gaberle, Iva Haj, Andrii Konontsev, Kubo Krížo, Alžběta Jungrová, Viktor Mácha, Bet Orten, Honza Sakař, Simona Smrčková, Martin Stranka, Jiří Šebek, Jan Šmíd, Kateřina Trousilová, Karin Zadrick, Nino Zardalishvili. Zvláštní uznání získala od poroty mladičká Patricia Aleixo za originální a kreativní pojetí fotografie.

Kromě Městské části Praha 1 a Velvyslanectví Italské republiky v Praze výstavu podpořily české a italské ministerstvo kultury, Italský kulturní institut, FAMU a Česko-italská obchodní a průmyslová komora.