ET CETERA: fotografie – pozvánka na výstavu

Nadační fond ELEUTHERIA vás zve na výstavu v prostorách Galerie 1 nazvanou  “ET CETERA: fotografie”, věnovanou dílům  18 mladých českých fotografů  a fotografů žijících dlouhodobě v České republice pod věkovou hranicí 40 let. Výstava, jejímiž ideovými tvůrci  jsou pan Francesco Augusto Razetto a  Ottaviano Maria Razetto, který se též ujmul architektonického ztvárnění, se koná pod dohledem kurátorky a kritika umění paní Genny di Bert.  Výstava  je dalším kulturním počinem v duchu  koncepce nadačního fondu ELEUTHERIA, která po úspěchu výstavy  konané v minulém roce v  Muzeu MAXXI v Římě (Národní muzeum umění  XXI. století) představující nový pohled na české figurativní umění za posledních 26 let  obrátila dnes svoji pozornost  na  umění současné fotografie.

Česká republika byla kolébkou   celé řady světově uznávaných fotografů: mezi nejznámější patří taková jména jako Koudelka, Saudek,   Drtikol a Tichý. Praha je sídlem jedné z nejstarších  akademií studie fotografie  a kinematografie. Fakulta  FAMU si získala ve světě velmi dobré jméno a je důkazem toho, jak se umění fotografie  dostalo do  popředí českého kulturního dění.

Et Cetera je projektem, který již od svého prvopočátku vybočuje z početných “kolektivních” výstav a vytváří si rok co rok vlastní  osobitý přístup s cílem objevit  to nejlepší, co nabízí soudobá česká umělecká tvorba a  podpořit  mladé začínající české umělce.

Zachovány zůstaly předpoklady, které již od počátku vzniku tohoto projektu v roce 2013  tvoří jeho základovou podstatu:  mladý věk umělců (pod věkovou hranicí 40 let), širokospektrá volba námětů, jednoduchá, nijak nezpoplatněná účast formou zaslané přihlášky a vlastního portfolia, které je zhodnoceno mezinárodní odbornou komisí, jejímiž členy i Marek Musil jakožto jeden z účastníků předchozí výstavy moderní umělecké tvorby konané v roce 2015 v muzeu MAXXI  v Římě.

Zájem o účast na této výstavě předčil veškerá očekávání – přihlásilo se více jak 400 mladých fotografů, kteří zaslali vlastní portfolio  prostřednictvím facebookové stránky nadačního fondu Eleutheria.

Mezi účastníky soutěže najdeme i známá jména těch, kteří již dosáhli řady ocenění i na mezinárodním poli. Bet Orten například získala v roce 2012 ocenění jako “Nejlepší fotograf roku” v rámci soutěže “Czech Grand Design”, Jiří Šebek v roce 2016 získal druhou cenu v soutěži pořádané Svazem českých fotografů, Martin Faltejsek  vyhrál řadu soutěží, mezi nimi nominaci na World Press Photo a Canon Junior Award  v soutěži “Czech Press Photo” v roce 2014,  Martin Stranka se zúčastnil soutěže  “Professional Phototgrapher of the Year 2011” a vyhrál cenu “začínající talent” v soutěži  “Nikon Photo Contest International 2010-2011”.

Odborná komise vybrala díla 18 umělců, jmenovitě Francesco Bencivenga, Jana Ehre, Martin Faltejsek, David Gaberle, Iva Haj, Andrii Konontsev, Kubo Křížo, Alžběta Jungrová, Viktor Mácha, Bet Orten, Honza Sakař, Simona Smrčková, Martin Stranka, Jiří Šebek, Jan Šmíd, Kateřina Trousilová, Karin Zadrick, Nino Zardalishvili a  udělila též zvláštní uznání  mladičké Patricii Alexio za její originální, kreativní pojetí fotografie.

Výstava se koná pod záštitou Velvyslanectví Italské republiky v Praze, Úřadu městské části Prahy 1, Italského kulturního institutu, FAMU a Česko-italské obchodní a průmyslové komory.