Výstava Inventory v Galerii 1

„Vlado Vovkanič a prostor Galerie 1 si skvěle rozumějí od prvního setkání a na expozici to je krásně vidět. Vlado si ale rozumí i s naší městskou částí, kterou dokáže jedinečně zachytit na svých obrazech, ať už se to týká Karlova mostu, kaváren či jiných míst,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který výstavu spolu s autorem slavnostně zahájil a který také zdůraznil další – symbolické – pojítko Vlada Vovkaniče s námi, a tím je jeho rodiště – Podkarpatská Rus, za První republiky součást Československa, kterou po druhé světové válce bohužel zabral Sovětský svaz.

Inventura představuje výběr z autorovy tvorby v posledních dvou dekádách. „Neznamená to ale, že bych tuto etapu nějak uzavíral. Pouze ji hodnotím,“ vysvětlil Vlado Vovkanič, který ocenil prostor Galerie 1, jež podle něj umožňuje velkou variabilitu při přípravě celkové kompozice výstavy. A co má vliv na jeho tvorbu? „Ovlivňují mě krásné věci. Proto maluji kavárny i motivy z předválečné republiky,“ poznamenal autor.

Expozici v Galerii 1 tvoří na jedné straně téma městských ulic, kaváren a života v nich, a to jak těch pražských, tak také pařížských; na druhé straně pak téma přírody – snivé, lyrické. Do této kategorie ale patří i třeba intimní Rybaření u mostu či motiv Karlova mostu.

Dalším tématem jsou abstraktní plátna – symbolická a zneklidňující (Jákobův zápas s andělem, Hořící keř) nebo i meditativní a uklidňující jako například Levandulové pole, Střetnutí či Slunečno. Samostatně pak lze vnímat figurální malbu s realisticky zachycenou „femme fatale“ Carmen, se Slečnou z Provence až po abstraktnější portréty.

Vlado Vovkanič, který se hlásí k inspiraci francouzskými impresionisty i starými holandskými mistry, se narodil a vyrůstal v městečku Iršava. Studoval Uměleckou školu v Užhorodě u profesora Petreckého. V roce 1994 se přestěhoval do Prahy, aby se zdokonalil ve své umělecké práci. Vedle umění se věnoval také teologickým studiím. Absolvoval kurz dějin umění u profesora Zlatohlávka. V roce 2002 obdržel cenu Masarykovy akademie umění za uměleckou činnost.