Vojtěch Vlk se v Galerii 1 ptá na koexistenci v diverzitě

Do konce ledna, každý týden vždy od úterý do soboty, můžete v Galerii 1 zhlédnout expozici fotografií Vojtěcha Vlka s názvem „Coexist?“. „Výstava přináší jeho pohled na diverzitu lidské bytosti v současném světě,“ popsala kurátorka výstavy fotografických portrétů Marie Vítková.

„Městská část Praha 1 představuje v Galerii 1 zajímavé projekty a umělce a výstava Vojtěcha Vlka je určitě zdařilým zahájením nového galerijního roku,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který expozici na rohu ulic Štěpánské a V jámě slavnostně zahájil. Ocenil i téma výstavy: „Diverzitu v mnoha jejích podobách a odstínech, diverzitu stojící proti šedi uniformity.“

Stěžejní linii vystavovaných fotografických portrétů – výrazy tváří – vyzdvihla kurátorka výstavy Marie Vítková. Expozice podle ní nenabízí odpovědi na otázku ve svém názvu, ale staví před návštěvníky ještě další otázky jako například: Jak bychom měli řešit mezilidské konflikty a proč vůbec vznikají, když jsme všichni ze stejného lidského rodu?

Vojtěch Vlk se narodil v Třebíči a od roku 1991 žije a pracuje jako nezávislý fotograf v Praze. Absolvoval zahraniční stáže v Kanadě, Rakousku a Izraeli. V roce 1999 obdržel od vídeňské nadace Kulturkontakt ocenění „Artist in Residence“. Samostatně vystavoval kromě České republiky několikrát v Rakousku, USA nebo Izraeli.

Když na vernisáži hovořil o inspiraci pro své portréty, zmínil na prvním místě Jeruzalém – vroucí kotel všech náboženství a řady národností a kultur. „Vždy jsem hledal věci mezi nebem a zemí,“ dodal ještě k inspirativním zdrojům své tvorby Vojtěch Vlk.

Portréty imámů, rabínů, kněží, budhistických mnichů, misionářů nebo například „svatých“ mužů od řeky Gangy – portréty, které vás nenechají lhostejnými – vám Galerie 1 nabízí od úterý do pátku (od 10 do 12 a od 13 do 18 hodin) a v sobotu (od 10 do 14 hodin).

Vojtěch Vlk zkoumá lidskou bytost do hloubky a záměrně vybírá pro svoji tvorbu místa, která jsou duchovně živá. Platí to pro sérii autoportrétů ze studijního pobytu na Bezalel Academy v Jeruzalémě (soubor Family of Man), pro portréty zahraničních představitelů různých náboženství v našem hlavním městě (Misionáři v Praze), pro sérii portrétů Sádhuů v indickém Váranasí i pro cyklus Semana Santa s portréty členů křesťanských bratrstev během velikonočních procesí.

To vše si můžete na aktuální výstavě prohlédnout. A tím vším vás Vojtěch Vlk určitě osloví.