Na happyend zapomeňte – Výstava „Poslední chvíle lidstva“ v Galerii 1

Poslední hodiny lidstva – takto „osudově“ se jmenuje nová výstava Galerie 1, kterou tvoří díla tří umělců generace narozené na přelomu šedesátých a sedmdesátých let: Jaroslava Valečky, Jána Macka a Markéty Korečkové. Kurátorkou výstavy je Terezie Zemánková.

„Naše Galerie 1, která si k naší velké radosti už získala velmi dobré postavení a pověst, tentokrát nenabízí díla umělců začínajících či těch, kteří nemají šanci proniknout do komerčních galerií. Současná expozice představuje tvorbu tří zkušených, osobitých a známých tvůrců, která navíc dokonale souzní s prostředím našeho výstavního prostoru,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který pozval milovníky výtvarného umění do Galerie 1 ve Štěpánské 47.

Inspirací k názvu výstavy byla apokalyptická groteska Karla Krause (1874-1936), jež reagovala na zběsilost doby první světové války, od jejíhož počátku letos uplynulo sto let. Časy se od té doby změnily, temné podhoubí společnosti a jakési kolektivní nevědomí ale zůstávají stejné.

Ačkoliv materiál a technika uvedené tři tvůrce odlišují, zejména pak Jaroslava Valečku, který je na rozdíl od kolegů klasickým malířem – krajinářem, spojují je výrazné motivy. U Valečky expresivně zobrazené jako předzvěst katastrofy, u Korečkové a Macka jako sarkastické reakce na svět a systém kolem nás.
Nic pro milovníky happyendů…