Kde to bliká, tam to žije. Zlatá Praha v Galerii 1

Prahu, kterou se příliš nechlubíme. Anebo bychom se ani chlubit neměli. Prahu kýče a povrchnosti. Všudypřítomných neonů a cetek. Podivných figur v zámku i podzámčí. To vše nabízí nová výstava v Galerii 1 ve Štěpánské 47. Jmenuje se Zlatá Praha a jejím autorem je Marek Gult.

„Jsem rád, že Galerie 1i nová výstava potvrzují, že dávat prostor mladým umělcům s originálním myšlením je správná cesta,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Marek Gult, scénograf a výtvarník, je autorem uzavřených konceptů či tematických celků, ke kterým se obvykle už nevrací. Učinil tak například v případě konceptu Cartel Publicité – propaganda, který vystavoval v USA během druhé války v Iráku. V případě Zlaté Prahy se podle jeho slov jedná o výjimku a pravděpodobně „obsesi“, ke které se bude vracet celý život.

Autor výstavy Zlatá Praha vyrostl v divadelním prostředí a jako scénograf a vedoucí výpravy působil v Horáckém divadle v Jihlavě. Později se stal kreativním ředitelem v několika mezinárodních reklamních agenturách.

„Galerie 1 poskytuje krásný prostor, který může směle konkurovat komerčním galeriím. Ty ale neposkytují tolik tvůrčí svobody jako právě Galerie 1,“ řekl při čtvrteční vernisáži Marek Gult, který poděkoval za podporu Oldřichu Lomeckému i Městské části Praha 1.

Koncept výstavy podle něj vznikal osm let, a to od chvíle, kdy se vrátil z USA. „Odráží, jak moc se za pětadvacet let změnila vnější estetika Prahy. Jak se změnilo hlavní město i jak se změnily obecné hodnoty,“ vysvětlil autor a dodal: „Nejdříve vznikala klasická plátna, později plastiky. Začal jsem ale experimentovat i s ostatními technikami.“ Expozice tak obsahuje například i videoperformanci.

Koncept Zlatá Praha není nějakým dopředu promyšleným výstavním souborem, ale spíše živelně se kupící mozaikou. Zlato je metaforou a vedle záře neonů je hlavním výrazovým prostředkem výstavy: na jedné straně důstojný třpytivý kov, na druhé straně chladná a bezduchá zář symbolu mamonu.
Zlato jako symbol změny společenských hodnot, pozlátko náhle proměněné porevoluční společnosti, jemuž sekundují neony – pulzující život metropole.