Fenomén umění ´Fantasy, Sci-fi a Dobrodružství´ aneb kde se třpytí meče a páchne krev

Na vernisáži prodejní výstavy ´Fenomén umění Fantasy, Sci-fi a Dobrodružství´, která jistě potěší všechny milovníky fantasy, sci-fi a dobrodružství, jsme zhlédli (uznáváme, že však nejsou asi každému návštěvníkovi po chuti) jinak fantastické (s draky) i eroticky podbarvené práce autorů (např. Juraj Maxon, Martin Zhouf, Petr Šrédl, Jan Patrik Krásný, Milan Fibiger,) včetně oblíbeného známého autora, jímž není nikdo jiný než Karel Jerie.

„Česká fantaskní výtvarná tvorba sdílí osudy fantaskní literatury. … Je to jev umělecký stejně jako společenský. V soudobé epoše plné sporů se lze opřít o jedinou, zdá se, nespornou jistotu, že totiž chybí určující autorita a pevná měřítka. V souvislosti s undergroundem se začalo mluvit o subkultuře. Ovšem netrvalo dlouho a underground se začal pokládat za overground.  Je to svět vyčnívající nad jiným světem, možná větším, ale také plošším. Dříve snad byly umělecké skupiny založené na osobních vazbách a společných zájmech. Soudobé overgroundové subkultury, anebo snad kultury, nemusí mít pevnou vnitřní strukturu. Jejich pojivo je jinde, totiž nevyslovené sdílení pohledu na svět….

Zvláštností fantaskního výtvarna je jeho snaha o precizní zpodobnění snad snu, snad touhy nebo obavy. Často používá realistických, někdy až hyperrealistických technik, proto se v něm pevně uhnízdily techniky používající airbrush. Další důležitý prvek je hravá nadsázka, někdy až sebeironická. Hrdinové jsou hrdinští, až bůh brání a ženy tu jsou někdy něžné, někdy divoké, avšak vždy krásné a žádoucí. Tvůrce i divák vědí, že nikdy podobnou bytost nepotkají a i z toho pramení část jejich uspokojení. Potkávají sen a mohu se ho dotknout.

 

více na: www-kulturaok-eu.cz