Co ostrov, to šťastní lidé

Žijí od sebe vzdáleni tisíce kilometrů, na rozdílných kontinentech, v naprosto odlišných zeměpisných, podnebných, politických i sociálních podmínkách. Jedni jsou doma na honduraském ostrově Roatán, druzí jsou z Prahy 1. Přesto mají něco společného. Chcete se přesvědčit? Přijďte do Galerie 1 ve Štěpánské 47.

„Všem lidem, kteří mají rádi kulturu, jež obohacuje, vřele doporučuji návštěvu Galerie 1. A vřele jim doporučuji i současnou výstavu fotografií, představující dva ostrovy – ostrov Roatán a ´ostrov´ mezigeneračních skupin z Prahy 1 – a představující lidi, kteří na svých ostrovech prožívají radost,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který konání jedinečné výstavy osobně podpořil.

Autorkou snímků z ostrova Roatán je ředitelka Střediska sociálních služeb Praha 1 Helena Čelišová, která honduraský ostrov navštívila letos v březnu. Roatán je nádherný karibský ostrov – jeden z posledních turisty objevených, s překrásnou faunou i flórou. Ve vnitrozemí je zachována původní džungle, podél pláží se táhnou korály nabízející skvělé podmínky pro potápění. Ostrov je dlouhý šedesát kilometrů a v nejširším místě je široký osm kilometrů.

„Na svých fotografiích jsem zachytila život nejrůznějších lidí z Roatánu. Zajímala jsem se samozřejmě o tamější sociální problematiku a situaci a musím říci, že lidé tam žijí často ve velmi obtížných podmínkách, přesto jsou šťastní a spokojení,“ vysvětlila Helena Čelišová a dodala: „Žádný sociální systém tam neexistuje. Ten tam zastupují rodina a její pevné vztahy.“

Druhou část výstavy tvoří fotografie z „ostrova“ mezigeneračních skupin z Prahy 1. Jedná se o projekt obecně prospěšné společnosti Mezi námi a Střediska sociálních služeb Praha 1, v jehož rámci se pravidelně scházejí čtyři skupiny seniorů a dětí z mateřských škol, kteří vzájemně poznávají své světy. „Skupiny se potkávají už dva roky. S aktivizačními pracovníky, učitelkami a mnou se jedná zhruba o stovku aktivních účastníků,“ popsala Veronika Jeriová, koordinátorka mezigeneračních skupin. „Všechny čtyři skupiny jsou mojí srdeční záležitostí,“ doplnila koordinátorka.

Skupiny se scházejí v domech s pečovatelskou službou U zlaté studně, Týnská, Pštrossova a Benediktská. Po prázdninách v září opět začínají a zájemci jsou srdečně zváni. Více informací o skupinách naleznete na výstavě v Galerii 1 a na www.mezi-nami.cz.

„Jsem velmi ráda, že nám Městská část Praha 1 umožnila uspořádání výstavy, která mimo jiné ukazuje důležitost mezigeneračních vztahů,“ uvedla Veronika Jeriová.

A co tedy spojuje zmíněné ostrovy a lidi na nich, zachycené na vystavených fotografiích? „To je jednoduché: spojuje je radost, že někam patří, a nezáleží na tom, kde ti lidé žijí, ale jak se cítí,“ uzavřela vysvětlením Helena Čelišová.